Середа, 14.11.2018, 15:20
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Форма входу
Категорії розділу
історія закладу [50]
Історія класів [0]
історія України [3]
Пошук
МОН України
НУШ
Відділ освіти
Інтелект України
Головна » Статті » Історія » історія закладу

Історія гімназії
ІСТОРІЯ ГІМНАЗІЇ

Місто Дрогобич має славні традиції розвитку українського шкільництва. У 1905 році було засноване товариство УПТ "Рідна школа”. На той час у місті діяла державна польська гімназія з основною польською мовою викладання. Постала гостра потреба будівництва української гімназії.

1923 рік – сформовано Комітет будови української гімназії з представників громадськості. Головою обрано адвоката Володимира Ільницького. Будували споруду на народні гроші. 1926 рік – освячення фундаменту. Вересень 1928 року – збудовано триповерхове приміщення гімназії на 25 кімнат. 9.06.1930 року – посвячення будинку гімназії перемишльським єпископом Йосафатом Коциловським. Це була ще не завершена будівля. На неї вже було витрачено близько 350 тисяч злотих, а потрібно було ще біля 150 тисяч злотих. На цей будинок надходили пожертви українських громадян м. Дрогобича та повіту; громадян Америки; громади "Мазниця”, товариства брутовців "Підойма”, християнської громади у Бориславі.

Директором гімназії став Володимир Кузьмович.

У 1930 році у новому приміщенні склали випускні іспити 30 учнів.

Гімназія знаходилась у верхніх поверхах, а нижнє приміщення займала початкова школа – Українська вселюдна школа ім. Тараса Шевченка. Директором тут працював Степан Гаврищук. Учителі: Магдалина Созанська, Магдалина Воробець, Костянтин Ніщинський та інші. Отже, в одному приміщенні мирно уживались два різні навчальні заклади з різними складами педагогічного колективу.

Повна назва гімназії: "Приватна коедукаційна гімназія Українського Педагогічного Товариства "Рідна школа” імені Івана Франка в Дрогобичі з українською мовою навчання”.

Право вступу до цієї гімназії мали учні, що успішно закінчили чотири класи і склали іспити з релігії, математики, польської мови та української мови. Їх екзаменували з каліграфії, хімії, фізики, співів.

Кожен день починався зі спільної молитви.

Одяг гімназистів був темно-синього кольору. Молодші класи носили сині лампаси на штанах і навколо рукавів; старші – малинові. На голові – мазепинка (у хлопців). Дівчата носили берети, на яких була нашита емблема з літерами РШ.

Навчання учні оплачували. Бідних дітей звільняли від оплати.

У цей час в Дрогобичі функціонували такі навчальні заклади:

державна польська чоловіча гімназія;
приватна польська жіноча гімназія;
приватна єврейська гімназія.

У 1931 році директором української гімназії став Михайло Бараник (1931-1940 рр., 1941-1944 рр.).

З початком ІІ Світової війни (24.09.1939 року у Дрогобич прийшли радянські війська) навчальний рік розпочався 1.10.1939 року.

А вже 10.01.1940 року українську гімназію разом зі школою ім. Тараса Шевченка перетворено у СШ № 1 імені Івана Франка.

Впроваджувався радянський дух, вилучено з переліку предметів релігію, латинську та польську мову. Вивчали російську мову, історію СРСР, історію комуністичної партії.

З початком Великої Вітчизняної війни німецька влада дозволила відкривати гімназії даного типу. Наш навчальний заклад отримав назву "Державна гімназія з українською мовою навчання у Дрогобичі”. Директором знову став Михайло Бараник.

Перший  "воєнний випуск” був 11.07.1942 року, а останній  3.03.1944 року.

Наближався фронт. Німецька влада передала приміщення гімназії військовому госпіталю (до липня 1944 року). 6.08.1944 року Дрогобич знову зайняла Червона Армія.

Так закінчилась історія української гімназії у м. Дрогобичі і розпочалась історія СШ № 1 ім. Івана Франка.

Зараз у школі діє музей історії Рідної школи.

Категорія: історія закладу | Додав: wolfstar (16.08.2013)
Переглядів: 838
Всього коментарів: 0
avatar
Навчальні предмети
Концерт 2018
Профорієнтація ДЗС
PISA
Copyright MyCorp © 2018 - м.Дрогобич, вул. П.Сагайдачного, буд. №19